Home / Actualitate / Elevi și profesori din 25 de școli au vizitat Liceul Pedagogic Ștefan Bănulescu pentru a cunoaște oferta educațională

Elevi și profesori din 25 de școli au vizitat Liceul Pedagogic Ștefan Bănulescu pentru a cunoaște oferta educațională

Elevi și profesori din 25 de scoli din municipiul și județul Călărași au vizitat în data de  8  aprilie 2022 Liceul Pedagogic Ștefan Bănulescu  la Ziua Porților Deschise într-o acțiune menită să facă cunoscută oferta educațională a singurului liceu din  județ care are și o ofertă vocațională, a declarat pof. Rodica Neagu directorul Liceului Pedagogic Ștefan Bănulescu.

Oferta educațională a liceului nostru creează premisele pentru inovare și creativitate. Elevii și profesorii noștri au pregătit ateliere interactive , worsk-shop-uri, demonstrații și experimente . Viitori  elevi și toți cei care ne vor vizita au posibilitatea să cunoască elevii și profesorii liceului,ideile și impresiile lor, baza tehnico-materială. Vor regăsi aici o nouă viziune ancorată în realitățile prezentului și perspectiva viitorului. Acest eveniment prin amploare și modul in care a fost coneput  este un turningpoint în activitatea liceulu nostru.

Avem șansa unui nou început! O nouă enerigie și noi resurse vom aduce în toate activitățile noastre pentru a aduce școala noastră printre cele prestigioase. Liceul Pedagogic Ștefan Bănulescu  trebuie să devină un liceu de elită cu elevi bine pregătiți pentru viitor, asta este ținta noastră.Avem atuuuri,resurse și oportunități  pe care le vom converti rapid în valoare și prestigiu.

Liceul Pedagogic Stefan Bănulescu singurul liceu vocațional din județul Călărași merită, are nevoie de mai multă atenție și preocupare din partea autorităților. Liceul are filiere educaționale generoase și de perspectivă dar este subfinanțat, a încheiat Neagu Rodica.

Invatamant liceal de  zi:

Clasa a IX-a liceu:

Filiera Vocaţională

  • Profil : Pedagogic

Specializări: Învăţător – educatoare– 1 clasă/24 elevi

                     Educator – puericultor – 1 clasă/24 elevi    

  

Arte plastice si muzică

 

  • Profil : Arte vizuale

Specializare: Tehnician pentru tehnici artistice – ½ clasă/ 12 elevi

  • Profil: Muzică

Specializare : Teoretică – ½ clasă/ 12 elevi

 

Important!

Înscrierea pentru probele de aptitudini se desfăşoară în perioada

16-17 mai 2022

 

Elevii interesaţi pot participa la cursuri de pregătire gratuite pentru domeniul artistic (muzică, arte plastice) în perioada

 

09 – 13.05.2022, intre orele 10.00 – 16.00

 

Susţinerea probelor de aptitudini se desfăşoară  după cum urmează:

 

# Profil Pedagogic

  • Miercuri, 18 mai 2022, ora 8.00

# Profil Arte vizuale

  • Joi, 19 mai 2022, ora 8.00

# Profil Muzică

  • Vineri, 20 mai 2022, ora 8.00

 

Filiera Tehnologică

Invatamant liceal

Domeniul:Alimentatie

            Specializare: Tehnician în  gastronomie: 1 clasă/24 elevi

            Domeniul: Industrie alimentară

Specializare: Tehnician în  industria alimentară: 1 clasă/24 elevi

Invatamant profesional de 3 ani

Specializări:

Bucătar1 clasă/ 24 elevi

Ospătar (chelner) vânzător în unităţi de alimentaţie – 1 clasă/24 elevi

 

            Înscriere şcoala profesională : 04 – 08 iulie 2022

 

Programul „A doua sansa”

Domeniul Industrie alimentară

Calificarea:  Lucrător în morărit şi panificaţie  – 1 clasă/ 15 elevi

About Valentin Popa

administrator - Divers Media Solutions SRL

Check Also

Ziua Eroilor comemorată în Municipiul Călărași

Joi, 13 iunie 2024, în ziua prăznuirii Înălţării Domnului nostru Iisus Hristos, la Cimitirul Central …

Eroare RSS: WP HTTP Error: Nu a fost furnizat un URL valid.

Sport

Anunturi

Buletin de presa I.P.J. Calarasi


Find us on Facebook

Canalul Divers Media

Comentarii recente

Arhive